KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ ve ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

 

     Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Güneybatıdan esen bir rüzgâr olan “lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbon monoksit gazı ile zehirlenmektedir.

 

        Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.

 

Soba ve Bacalarla İlgili Uyulması Gereken Kurallar  

 

Şofben Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

 

Lodos Süresince Dikkat Edilecek Hususlar

DOĞRU SOBA KULLANIMI VE ZEHİRLENMELERE KARŞI UYGULANMASI GEREKEN TEDBİRLERE AİT BİLGİ VE SUNUMLARA AŞAĞIDAKİ BELGELERDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

« GERİ